АСОЦИАЦИЯ    НЕСТ
Асоциация НЕСТ - Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопанските и индустриални предприятия
EВРОПРОЕКТ на Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопански и индустриални предприятия в България
Начало
Европроект Европроект
ОБЩИНА ГЪРМЕН
ОБЩИНА ГЪРМЕН - ПОТЕНЦИАЛ ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ

Здравейте!

Община Гърмен е малка община в Югозападна България сгушена в пазвите на Западните Родопи. При нас няма големи промишлени предприятия, но има многобройни културно-исторически паметници, които свидетелстват за богатото минало на нашия край. Има и уникални природни дадености, чист въздух и лековити минералните води, бликащи от подножието на планината. Всичко това съчетано с чудесните климатични условия е сериозен потенциал за развитие на разнообразен туризъм в който вие можете да инвестирате. Богатството на община Гърмен са хората, известни със своето гостоприемство и трудолюбие, успели да съхранят самобитността си и уменията да творят красота.

ОБЩИНА ГЪРМЕН - ПОТЕНЦИАЛ ЗА НОВИ ИНВЕСТИЦИИ
Добре дошли в община Гърмен!
Ако изберете да инвестирате в нашата община, ще участвате заедно с нас в превръщането и в привлекателно място за живеене и професионална реализация и предпочитано място за бизнес и почивка.
Идвайки при нас, Вие ще намерите не само добри партньори за развитие на Вашия бизнес, ще откриете едно живописно кътче на България в което се преплитат минало и бъдеще, традиции и съвременност.

Добре дошли в община Гърмен!

Ахмед Башев – кмет на община Гърмен

Община Гърмен е разположена в югозападната част на България върху площ от 388,5 кв. км. Обхваща части от долината на река Места и от западните склонове на Дъбрашкия дял на Западните Родопи. От изток, север и юг граничи с общините Сатовча, Банско и Хаджидимово, а от североизток и югозапад - с Велинград и Гоце Делчев. Общината е съставена от 16 населени места с 15 114 жители. Общински център е село Гърмен.
ИНФРАСТРУКТУРА
Транспортна инфраструктура
Пътната мрежа на община Гърмен включва, третокласни пътища (34 км) и общински пътища (51 км). Главна пътна артерия е път III-197 Гоце Делчев-Сатовча-Доспат.
От особено важно значение за социално-икономическото развитие на общината е връзката с път ІІ-19 Симитли-Разлог-Гоце Делчев-Драма която създава предпоставки за активно стопанско развитие и повишава атрактивността на общината пред външния бизнес. Значението на тази пътна връзка ще нарасне при откриване на ГКПП Илинден.

Водоснабдяване
В общината централно водоснабдени са ? от населените места, като делът на населението с достъп до услугата е 80%. Водоснабдителната система включва вътрешна мрежа 40 км и външна мрежа – 65 км.

Телекомуникации
Добре развити: в цялата община има покритие на GSM операторите Mtel и Globul. Всички населени места са включени в системата за автоматично телефонно избиране. Достъпът до Интернет се осъществява посредством мрежата изградена от кабелните оператори.

Електроснабдяване
Електрическата мрежа е равномерно разпределена по територията на общината и обхваща всички населени места. Мрежата е изцяло въздушна, с обща дължина от 144 км., като има и 90 км. въздушни магистални водопроводи.

Община Гърмен
Община Гърмен
ПРИРОДНИ РЕСУРСИ
Подземните природни богатства в общината са доста разнообразни.
Най - голям интерес представляват гнайсите в землищата на селата Крушево и Долно Дряново, които са с много добри декоративни качества, с възможности за полиране и са издръжливи на атмосферните условия. Използват се за облицовка на сгради.
На територията на селата Балдево и Огняново има находища от лигнитни въглища, а в село Гърмен – кизелгур.
Водните ресурси на територията на общината са формирани от повърхностни и подземни води. Повърхностните са река Места и нейните родопски притоци Канина и Дъбнишка река (Върбица). В долината на река Канина на около 1 км североизточно от село Огняново има 17 топли минерални извора.
Горският фонд заема 26 760 дка, или 69% от общата територия на общината. Той е сравнително богат - преобладават иглолистните гори (бор, смърч, бяла мура), но има находища и на широколистни, представени от бук и дъб.
КЛИМАТ
Общината се намира на границата на два климатични пояса - умереноконтинентален, който преобладава, и преходносредиземноморски, който прониква от долината на река Места. Сезоните са ясно изразени - лятото е топло, а зимата - умерено студена.
ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ
Население
По данни от ГРАО населението на община Гърмен към 31 декември 2004г. е 14395 души, от които 7178 мъже и 7217 жени. Гъстотата на населението е 37 души на кв. км. Възрастовата структура на населението е благоприятна за демографското развитие, като в подтрудоспособна възраст са 3306 души (22,48%), в трудоспособна възраст са 8866 души (60.29%), а в надтрудоспособна възраст са 2533 души (17.23%).
Заетост и безработица
По данни на НСИ заети в селското стопанство са 52,6%, от които в тютютнопроизводство 17,7%, в индустрията са заети 42% от трудовите ресурси в общината. В сектора на услугите доминира публичния сектор – 25%, търговията – 3%, туризма – 1%. Жените са заети предимно в селското стопанство и в производството на шивашки изделия и трикотаж, а мъжете – в селското стопанство и промишлеността.
Безработица
През м. октомври 2005 год. равнището на безработицата в община Гърмен е 9,5% или 725 души. По-голямата част от регистрираните са жени – 378, мъжете са 347. Продължително безработни с регистрация над 1 година са 361 души.
ИКОНОМИКАТА В ОБЩИНА ГЪРМЕН
Състояние и тенденции
Броят на регистрираните в община Гърмен стопански субекти е 863, от които активни са 236 фирми. За периода 1999-2005г. броят на активните фирми непрекъснато нараства. Най-голям е относителния дял на регистрираните фирми в сферата на услугите (81,82%), индустрията (6,06%) и селското стопанство (12,12%).
За постигането на икономически растеж се очаква да допринесе изграждането на ГККП “Илинден”, който да повлияе благоприятно на развитието на бизнеса с привличането на инвестиции от гръцки и български предприемачи.
Горско стопанство
Горският фонд на територията на община Гърмен е 270 270 дка, или 69,6% от територията на общината. По форма на собственост 97,92% от горските територии са държавен горски фонд, собственост на частни лица са 1,74% на религиозни организации 0,23%, останалата част са общинска собственост 0,11%.
Селско стопанство
Община Гърмен се намира в полупланински район, където местната икономика е силно зависима от земеделието като източник на доходи и заетост. В земеделски стопанства са ангажирани 52,6% от заетите.
Основна част от обработваемата земя е заета с тютюн (6535 дка) и царевица (1200дка). Отглеждат се трайни насаждения (1200дка).
Животновъдството заема по-малък дял от произведената селскостопанска продукция. Доминира говедовъдството и овцевъдството. Положителен опит съществува в областта на пчеларството, като в общината има трима регистрирани пчелари и 83 пчелни семейства.
Промишленост
Община Гърмен не е силно индустриализирана, няма индустриално производство, което да влошава параметрите на околната среда, а относителния дял на заетите в индустрията е 41,4%.
Леката промишленост освен от обувната и шивашката индустрия е представена от хранително-вкусовата промишленост, като продукцията се реализира предимно на територията на общината – малки производители на хляб и хлебни изделия, безалкохолни напитки и т.н. Потенциалът за развитие на сектора е тясно свързан с развитието на селското стопанство.
Туризъм
Вилно селище “Лещен” /на 15 км. от гр. Гоце Делчев/
Община Гърмен има благоприятно разположение за развитие на туризъм. Туристическият сектор има сериозен потенциал за развитие и представлява ключов сектор в местната икономика. Изпълнението на проекта по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество за рехабилитация на път ІІ-19 Разлог-Гоце Делчев – Драма ще подобри достъпа до общината и ще допринесе за увеличаване на туристическия поток.
Към този момент в общината ни има 15 средства за подслон с капацитет от 650 легла.
Община Гърмен има огромен потенциа за развитие на разнообразно туристичеко предлагане – балснеоложки, исторически, културен, селски и екотуризъм.
Туристическите екопътеки: Ковачевица – Скребатно – Осиково – Рибново;
Ковачевица – Долен и Гърмен – Ковачевица, предлагат достъп до съхранената природа на Родопите и са ресурс за развитие на екотуризъм.
Архитектурен резерват Ковачевица / на 23 км. от гр. Гоце Делчев/ е
потенциал за развитие на исторически и културен туризъм
Това е архитектурно-исторически феномен, оценен като уникално архитектурно наследство заедно със създадената строително-архитектурна школа в Югозападните Родопи с център и най-ярък представител – Ковачевица.
Повечето от къщите понастоящем са реставрирани, като са спазени старите традиции и са готови да приемат посетители. По известни от тях са Баятевата къща – туристическата спалня, Жеревата къща, Милчевата, Капсъзовата и Велчевата къщи.
Ценен ресурс за развитие на туризма в община Гърмен са намиращите се в с. Гърмен археологически и природни обекти:
Археологически обекти:
• “НИКОПОЛИС АД НЕСТУМ” – стар римски град, разположен в южната покрайнина на с. Гърмен. Заема площ от 13 хектара. В резултат на разкопките през 1980г. са разчистени 280 м. Характерната форма на кулите и градежът на крепостните съоръжения, както и находките, открити в насипа свидетелстват, че крепостта е била построена след средата на ІV век и разрушена в края на VІ или началото на VІІ век. Градът е бил създаден от император Траян. Трябва да се отбележи, че по време на разкопките са намерени находки и от други исторически епохи. Този факт показва, че това място е било обитавано повече от четиринадесет века.
• “БАЗИЛИКА” – намира се на 2,5 км югоизточно от “Никополис Ад Нестум”, в местността “Грамадето”. В резултат на разкопки, проведени през 1978 –1979 г. е разкрита трикорабна базилика от елинистически тип с обща дължина 24,71 м.
Природни обекти:
• Скални образования “Козия камък” /0,6 ха/ - с древна астрономическа карта и “Черната скала”– на около 15 км от с. Ковачевица, обявени за забележителност със заповед № 1187/09.04.1976 г. на МГГП. Скалните образувания са с изходен пункт горско стопанство “Беслет”.
• “Каялийските скали” – съперничещи на известните Белоградчишки скали – на около 20 км от с. Ковачевица;
• Поддържан резерват “Тъмната гора”– обявен за резерват със Заповед № 2811/10.10.1962 г. на ГУГ. Разположен в Дъбрашкия дял на Западните Родопи при надморска височина от 1500-1700 м в землището на с. Ковачевица, с площ 30,2 hа. Създаден с цел да съхрани вековна смерчово-буково-елова гора.
• Дълбокия каньон на река Канина в местността Синия вир – на час и половина път пеша от с. Ковачевица;
• “Чинарите” в с. Гърмен – вековни дървета на възраст над 600 години, обявени със заповеди № 17 и № 961 от 08.06.1968 г.
• Вековни бели тополи в с. Дъбница
• Пещерата Маноилова дупка край с. Осиково – най-дългата пещера в Дъбраш.

Исторически места:
За исторически места в община Гърмен са обявени: “Кара таш” със Заповед № 357/09.02.1973 г. на МТТП с площ 3,1 hа. “Партизански мост” – Заповед № 3962/20.12.1973 г. на МГГП, с площ 3,2 hа.

Селския туризъм е едно от водещите направления в туристическото предлагане. Най-добре развит е във вилно селище Лещен.

Вилно селище “Лещен” /на 15 км. от гр. Гоце Делчев/ - предлага 15 реконструирани стари родопски къщи за селски туризъм. Те разполагат с телефони, телевизори, кухненски боксове и модерни санитарни възли – едно идеално съчетание между българската традиция и удобствата на съвременния живот. Двете механи на разположение на гостите предлагат вкусни български ястия и се снабдяват изцяло от личното стопанство на домакините. Сред богатия избор от възможности за активна почивка се предлагат лов, риболов, езда, разходки в планината с джип или каруци, бране на билки и гъби.
Балнеолечението е свързано с минералните извори в с. Огняново (на 12 км. от Гоце Делчев), които имат благоприятно въздействие върху редица заболявания. Красивата природа и термалните води превръщат с. Огняново в предпочитан курорт за десетки туристи от страната и чужбина.
Съществуват две групи минерални извори, отстоящи на 1 км една от друга. Първата група от 14 извора, известна под наименованието “Градски бани”, е разположена по долината на буйната река Канина, а втората група от 3-4 извора, така наречените “Селски бани”, се намира на 1 км североизточно от с. Огняново – оттук и наименованието “Огняновски минерални бани”. Минералната вода е бистра без миризма и приятна за пиене. Температурата на извиращата вода варира от 39 до 43°. Огняновската вода лекува гинекологични заболявания, заболявания на опорно-двигателния апарат, улеснява работата на бъбреците, действа противовъзпалително на периферната нервна система, успокоява болни при ревматизъм и невралгия и помага при камъни в жлъчния мехур и бъбреците.
При първата група минерални извори има три бани, а при втората – две.
Разположени по каньона на р. Канина Огняновските минерални бани предлагат приятна почивка през цялата година. Заобикалящите ги иглолистни и акациеви гори, както и чистите води на р. Канина допринасят за привлекателността на района. Изключителна гледка се открива от близките склонове към върховете на величествената Пирин планина. Огняновските минерални бани предлагат много добри условия за развитие на различни форми на специализиран туризъм. Благоприятното географско разположение, чудесните климатични условия и лечебните качества на тези минерални извори привличат голям брой туристи от региона, страната и Гърция. В района им са построени няколко почивни бази с капацитет около 500 легла.

Хотели и ресторанти
В село Огняново – телефонен код 07523:
1. Хотел «Виктория» телефон: 31 82
2. Почивна станция «Минерални извори» телефон: 21 38
3. Хотел «Елис» телефон: 20 65
4. Вила «Мери» телефон: 21 68
5. Хотел «Бохема» телефон: 31 18
6. Вила «Рай» телефон: 20 58
7. Хотел «Делта» телефон: 20 05
8. Комплекс «Петрелийски» телефон: 0888 846993; 0898 564942
9. Хотел «Чинара» телефон: 0887 791421; 0887 472387
В село Марчево - телефонен код 07523:
1. Хотел «Черния кос» телефон: 30 82
2. Хотел «Майц» телефон: 21 67
Вилно селище Лещен:
телефони: 0751/2 91 07; 07527/522
тел./факс: 07527/448
Село Ковачевица:
1. Спасовата къща телефон: 02/24 30 83
2. Жечевата къща телефон: 02/986 47 70; 07527/461
3. Капсъзовата къща телефон: 07527/443; Моб.: 048 902 122; 048 969 676
4. Баятевата къща телефон: 07523/30 44
5. Милчевата къща телефон: 07527/445
6. Велчевата къща телефон: 07527/482
Потенциалът за развитие на туризма на територията на общината е свързан предимно със създаване и промоция на екотуристически продукти, селски и културни маршрути. Перспективите за развитие на туристическия бизнес са свързани предимно с разработването на наличните културно-исторически ресурси и предлагане на регионален туристически продукт в рамките на сътрудничество с останалите общини от Югозападния туристически регион.

Адрес на Общинска администрация:
2960 с. Гърмен, обл. Благоевградска
тел: 07523/20-40, 20-47
факс: 07523/31-79
Лице за контакти:
Виолета Булгурова
Мл. специалист “Програми на ЕС и административен регистър”
Тел. 07523/20-40 и 20-47 вътр. 117
GSM: 0887 612338

Асоциация НЕСТ®