АСОЦИАЦИЯ    НЕСТ
Асоциация НЕСТ - Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопанските и индустриални предприятия
EВРОПРОЕКТ на Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопански и индустриални предприятия в България
Начало
Европроект Европроект
ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Географско положение и природни характеристики
Община Гоце Делчев се намира в югозападната част на Република България, на границата с Гърция. Около 68% от площта на района е планинска. Територията на общината се разпростира върху обширната Гоцеделчевска котловина, заема части от планините Пирин, Родопи и Славянка и значителна част от долината на р. Места.
Територията на общината е в зона с преходно-средиземноморски климат
Население
Броят на жителите е 33 409.
Общината е с площ от 315.8 кв.км. и включва: с. Буково, с. Брезница, с. Господинци, с. Корница, с. Лъжница, с. Баничан, с. Борово, с. Добротино, гр. Гоце Делчев, с. Делчево, с. Мoсомища.
Инфраструктура  
Основният транспорт е автомобилният. Разстоянието от гр. Гоце Делчев до столицата София е 200 км., до Благоевград е 100 км., до гр.Петрич - 65 км, до гр.Сандански - 70 км., до гр.Банско – 50 км, до гр.Симитли – 90 км.
Комуникации  
Телефонните постове в общината са над 9000 и комуникационната мрежа е на добро ниво. Аналоговите устройства постепенно се заменят с цифрови. Има покритие от мобилните телекомуникационни оператори. Достъп до Интернет има в селищата Гоце Делчев, Мусомище, Корница и Брезница.
Данни за икономическото развитие на общината
Промишлените предприятия определящи облика на местната икономика са създадени през 90-те години на XX век с немско, гръцко и италианско финансиране. По-големите частни фирми произвеждат конфекция, бельо, обувки, хляб и хлебни изделия, санитарни материали и консумативи, пластмасови изделия, месо и колбаси.
В общината селско стопанство има относително нисък дял. Площта на земеделските земи е 7,9 хил. ха. Отглеждат се технически култури, зеленчуци, многогодишни и някои житни култури. Значителни площи се засяват с тютюн – около 1200 ха.
Настоящото равнище на безработица е 6,14%.
Основни насоки за развитие  
Община Гоце Делчев има приета стратегия за развитие. Основни акценти в нея са развитие на жизнен малък и среден бизнес, привличане на чужди инвестиции и подпомагане на селскостопанските производители.
Регионът е с възможности за развитие на туризма, благодарение на съхранената пририда, минерални извори, запазени исторически и архитектурни паметници.
Откриването на новата пътна връзка Гоце Делчев - Драма (Република Гърция) ще осигури пряк достъп до пристанището на град Кавала и ще допринесе за привличане на нови чуждестранни инвестиции.
    Туризъм

Има разработени туристически маршрути в Пирин и Родопите. Маркировката по тях е обновена.
На територията на общината се намира живописният пролом на р. Места - Момина клисура, дълъг 25 км., който свързва Разложката с Гоцеделчевската котловина и отделя Пирин планина от Западните Родопи. Една много красива част от Пирин са Корнишкият, Брезнишкият и Каменишкият циркус, както и природният резерват “Ореляк” , известен с първичните си букови гори. Курортната местност “Попови ливади” e удобен изходен пункт за “Ореляк” и билото на “Дебели рид”, ограждащ трите циркуса.
От гр. Гоце Делчев могат да се предприемат пътувания до известния туристически център гр.Банско. През местността Попови ливади по живописни планински пътища се стига до самобитното с. Пирин (44 км), хижа Пирин (61 км), Роженския манастир (79 км) и културно-историческия резерват Мелник (80 км).
През “Попови ливади” минава европейския пешеходен маршрут Е4, който започва от Пиринеите през Алпите и Рила продължава по главното било на Пирин и достига на юг до п-в Пелопонес в Южна Гърция.

История, археологически и архитектурни паметници

Територията на общината е била населявана от дълбока древност, за което свидетелстват археологически паметници, с особено голяма концентрация около селата Мусомища и Господинци – антични, късноантични и средновековни селища, некрополи и светилища. Интерес представляват и запазените от Възраждането архитектурни образци:
Църквата "Свети Архангел Михаил" (1811 г.) е забележителна със старите царски двери, включени в иконостасната композиция, апликираните, богато украсени с дърворезба тавани и 70 икони от 1881 г. на Серги Георгиев.
В църквата "Успение Богородично" (1838 г.) са изключително интересни рисуваният иконостас и майсторската дърворезба по царските двери и венчилката, икони от видни представители на Банската художествена школа.
На 3 км от града се намират манастира "Света Богородица" (1888 г.)
Общинският исторически музей е в сграда от 1877 г., обявена за паметник на културата с национално значение. Художествените тъкани, носиите от 9-те етнографски микрорайона, произведенията на занаятчиите – звънчари, медникари, грънчари, куюмджии, мутафчии и др., съхранени в музея наброяват над 2500 експоната.

Култура, медии, спорт
 

Общият брой на читалищата в общината е девет, най-голямо е в общинския център. В неговата библиотека се съхраняват повече от 150 хиляди тома литература. Гордост за читалището е “Неврокопски ансамбъл за народни песни и танци” – гр.Гоце Делчев, основан през 1946 година.
Град Г.Делчев е известен и със своите певци, музиканти и танцьори. Сред най – популярните фолклорни изпълнители е Николина Чакърдъкова, както и Неврокопския танцов ансамбъл. Специално следва да се споменат детските групи и школи (тамбура, класическа китара) в Гоце Делчев.

Важно място в културния календар на общината заема ежегодният Международен фестивал на класическата китара.

Сградата на Дома на културата в гр.Гоце Делчев е построена през 1989 година. Заедно с Дома на армията оформят втори културен център на града. Домът на културата разполага със зала с 700 места и условия за големи театрални и концертни прояви. Разполага с изложбена зала, в която се провеждат разнообразни културни събития.
През 1983г. в общинския център бе построен Младежки дом, който има потенциал за осъществяване на образователни и развлекателни инициативи.

В общината се издава вестник "Хроника", има местно Общинско радио и частно радио “В 99”, кабелна телевизия “Алома”. Големите села - Мосомище, Корница, Брезница и Лъжница имат собствени кабелни оператори, но те са само с местно значение. На територията на общината се приемат всички телевизии с национален обхват.

В Гоце Делчев се отделя специално внимание на развитието на спорта, за това красноречиво говорят и постигнатите резултати в дисциплините - хандбал, борба, баскетбол.Сред спортовете, които традиционно са насърчавани и подкрепяни е и футбола.

  Трансгранично сътрудничество

Община Гоце Делчев развива активно сътрудничество със съседните гръцки общини. На 3 ноември 1997 г. бе учреден трансграничния регион "Места - Нестос". През 1998 г. асоциация "Места - Нестос" бе приета в Асоциацията на европейските погранични райони, което и даде статут на еврорегион. Това е първият регистриран еврорегион в Югоизточна Европа.
На българска територия той включва 8 общини - Банско, Разлог, Белица, Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча, Хаджидимово, Якоруда.
Населението от българската страна на еврорегиона надхвърля 130 000 жители.
На гръцка територия еврорегионът включва 8 общини - Драма, Доксато, Каламбаки, Като Неврокопи, Никифорос, Паранести, Просочани и Ситагри. Територията и броят на населението са приблизително колкото и от българската страна на границата.

     
СЕРВИЗНА ИНФОРМАЦИЯ    

Име: Огнян Лазаров ovl@abv.bg
Община Гоце Делчев
Адрес: гр.Гоце Делчев, обл.Благоевград
ул.”Царица Йоанна” №2
Пощенски код: 2900
Тел.код: (0751) 600 70 (ц)
(0751) 600 60, 600 61
факс: (0751) 600 66
e-mail: oba@gocenet.net

http://bulgaria.domino.bg/gotsedelchev/

   

Асоциация НЕСТ®