АСОЦИАЦИЯ    НЕСТ
Асоциация НЕСТ - Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопанските и индустриални предприятия
EВРОПРОЕКТ на Асоциация за икономическо развитие на търговско, стопански и индустриални предприятия в България
Начало
Европроект Европроект
ОБЩИНА ПЛОВДИВ
ОСНОВНИ ГЕОГРАФСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Пловдив попада в обхвата на Тракийско-Странджанската природо-географска област - Горнотракийската подобласт – Пазарджишко Пловдивски район. Градът е разположен на двата бряга на река Марица с координати : 24.45` източна дължина и 42.09` северна ширина при 160 метра надморска височина. Територията на Община Пловдив е от 101 981 дка, от които :
- 41 906 дка земеделски територии, в т.ч. 40 283 дка обработваема площ, като от тях 24 469 дка са с поливни площи;
- 1 292 дка горски територии;
- 53 243 дка урбанизирани територии;
- 3 708 дка водни територии;
- 726 дка територии за добив на полезни изкопаеми;
- 1 106 дка територии за транспорт и инфраструктура.
До 1987 г. Община Пловдив е с територия над 12 пъти по-голяма от днешната - 1 232 907 дка. С постановление № .... от територията на община Пловдив се отделят днешните община Родопи и община Марица. Така границите на община Пловдив остават с края на чертите на града.
Община Пловдив е втората община по брой на население и 224-та по площ в Република България.
Местонахождение на Пловдив

Д-р Иван Чумаков - кмет на град Пловдив

Д-р Иван Чумаков - Кмет на гр. Пловдив

 
Пловдив - стария град
 
Пловдив е втория по големина град във Република България, с население от 345 000 души. Градът се простира на територия от 53 кв. км. в равната Горно-тракийска низина по двата бряга на река Марица. Характерно за Пловдив е развитието на многоотраслово стопанство и икономика. Център е на различно профилирани научни институти, висши учебни заведения, международен панаир, летище, финансово-кредитни институции, безмитна зона, борси и културни институции. Пловдив е разделен на шест административни района, чиито кметове се избират от Общинския съвет. В преки избори се избират 51-членният “Местен парламент”- Общински съвет, и кметът на Общината. Функционалната система на Община Пловдив се състои от кмет и негови ресорни заместници с мандат за управление от четири години, главен архитект, общинска администрация- разделена в дирекции, и секретар на Общината. Заместник кметовете се назначават от кмета и ръководят ресорните им дирекции. В Пловдив е съсредоточена държавната администрация за обслужване на населението, което в съвкупност със седемте висши учебни заведения, положителния бизнес климат и добре развитата инфраструктура определят града като център на Южно-Централния регион.

Пловдив е един от най-старите градове не само в България, но и в Европа. С осем-хилядолетната си история града е връстник на човешката цивилизация, съвременник на Троя и Микена. Културно-историческото наследство на Пловдив е уникално не само за България, но и за света. Неговата историческа, познавателна и атрактивна стойност е несравнима с никой друг град в България. Не случайно и мотото на града е “Древен и Вечен”. Уникалните природни и икономически дадености отдавна са го утвърдили като търговско и културно средище. В града има над 200 недвижими паметници на културата, 30 от които са с национално значение, което обуславя славата на града като културната столица на България. Повечето от археологичните, архитектурно-историческите и културни паметници в града се намират в Архитектурно-историческия комплекс “Старинен Пловдив”. Той е изграден от археологически обекти, музеи и галерии с ценни експонати, старинни сгради, действащи храмове, ресторанти и хотели, по-стари и по-нови жилищни постройки с романтични дворове, калдъръмени улици. През 2005 г. е номиниран за включване в Листата на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Богатото културно-историческо наследство и артистичната атмосфера на Пловдив отдавна са го превърнали в атрактивна дестинация в туристическите маршрути. Туризмът в Пловдив и региона се развива най-вече в направленията културен, религиозен, балнеоложки, конгресен и бизнес. Годишно тук идват над 150 000 чуждестранни туристи. Пловдив и регионът разполагат с повече от 7000 легла в над 50 хотела.
   
   
Градът на Стефка Костадинова и Христо Стоичков е спечелил много приятели със своето спортно гостоприемство. Любимото място на Пловдивчани е спортния комплекс “Пловдив”, които разполага с гребен канал с водна площ 255 000 кв.м., стадион за 55 000 зрители с футболно игрище с олимпийски размери, лекоатлетическа писта и сектор за всички лекоатлетически дисциплини, тенис комплекс с 19 открити корта и зала с 4 корта. В тази спортна база са провеждани Европейски и световни първенства, а през 2004 г. и пред олимпийска подготовка по различни видове спорт. Пловдив също така има три футболни клуба с богата история и многобройни успехи.
   
Гео-стратегическо положение  
Стратегическото местоположение на Пловдив още по времето на Филип II го превръща във важен транспортен център с международно значение. Съвременен Пловдив заедно със столицата София, са в центъра на Балканския полуостров и са почти еднакво отдалечени от всички столици на Балканите.
През града минават трасетата Евроазиатския транспортен коридор номер 8 и “Пътя на коприната”, който е от изключително значение за нашата страна, свързва страните от Средна Азия, тези от северното Черноморие, Бургас, Пловдив-София, Скопие, Тирана, Италия и т.н.
   

Не по-малко важен е и Eвро-коридор номер 10, които свързва също Европа с Азия- (Лондон-Бомбай).
В непосредствена близост до град Пловдив се намира летище “Пловдив”, от което се осъществяват пътнически и товарни полети. Годишно се обслужват над 50,000 пътници и се обработват 4,500 тона товари. Основните клиенти на летище “Пловдив” са български и чуждестранни компании. Планирано е летището да се разшири, модернизира и превърне в летище с Европейско и международно значение, предвид най-благоприятните в страната метеорологични условия характерни за него. Краткосрочната визия за летище “Пловдив” предвижда то да се обособи като международно карго летище, което допълнително ще засили международната значимост на града, като транспортен център на Южно-централния регион.
Пловдив също така разполага с най-гъстата жп-мрежа в страната и адекватна пътна инфраструктура. Добре изградената транспортна мрежа на територията на Община Пловдив е предпоставка за непрекъснато нарастващите местни и чуждестранни инвестиции на територията на града.

Демографски показатели

Друг изключително важен ресурс на града ни са добрите показатели относно броя на населението в трудоспособна възраст 65,5% от общото население и доброто образователно равнище на гражданите. Близо две трети (62.38%) от жителите са с високо образование (висше, висше специалист и средно). Следва да се подчертае, че 14.64% от населението на града е с висше образование. Главните предпоставки за високото ниво на образованост на гражданите в града са седемте университета, които определят Пловдив като университетски, технологичен и иновационен център за Южен-централен регион.
Безработицата на града е овладяна като отговаря на Европейските стандарти описани в Копенхагенските критерий. Към 2003 г. регистрираната безработица в Пловдив е 9.05%, като се наблюдава постоянна тенденция към намаляване броя на безработните в града.

Структурата на населението по етническа принадлежност подчертава добрата интеграционна политика на Общината. Основната етническа група е Българската с 89.5%, следвана от Турската с 6.7%, Ромската с 1.5% и други 1.7%. Различните етноси в гр. Пловдив играят съществена роля за космополитния облик на града.

Качествения и разнообразен човешки ресурс заедно с високата образованост на населението са предпоставки за добрия инвестиционен климат в град Пловдив.

Икономика

Община Пловдив има съществено значение за развитието на икономиката на България. Промените в икономиката на Пловдив през последните десет години доведоха до значителни изменения в структурата, подходите и средствата определящи дейностите на промишлеността и услугите. След кризата през 90-те години, Общината успя да започне процес на преустройство на икономиката си и сега е една от най-динамично развиващите се общини в страната.
Структура на градската икономика, брутен вътрешен продукт, производство на брутна продукция, стопански фирми и заетост
През 2004 година по предварителни данни брутния вътрешен продукт на Пловдив има равнище от 3059 млн. лева /1564 млн.евро/, а неговия относителен дял спрямо националния брутен вътрешен продукт е от 8 %. Брутния вътрешен продукт на човек от населението възлиза на 4305 лева за 2004 година или 88 % от средното равнище за страната. Сектора на услугите дава повече от половината добавена стойност, докато селското стопанство има малък относителен дял.
Нарастването на БВП спрямо 2000 година е от 53.5 % или средногодишен прираст от 13.4 %. Брутният вътрешен продукт на човек от населението за периода 2000 – 2004 година е нараснал с 57.4 % , а средногодишния прираст е от 14.3 %.
Отличителна черта на икономиката е разнообразието на производства като основните са: производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, металургии и производство на метални изделия, производство на текстил и облекло, производство на химически вещества, продукти и влакна, и производство на машини и оборудване. Нетните приходи от всички отрасли на икономиката през 2004 година надминаха равнищата от 2001 година със 55 %. Рентабилността на икономиката чувствително е повишена и нивото на печалбата на 100 лева приходи е изменено от 1.15 лева за 2001 година, на 3.83 лева за 2004 година, а общата маса на печалбата е повишена над 5 пъти.

Делът на частния сектор в общия нетен размер на продажбите е от 82 %, срещу 53 % през 2000 година. Със годишни продажби до 1 млн.лева са 91 % от предприятията, от 1 до 3 млн. лева - 6 % и над 3 млн.лева – 3 %.
Икономиката на Община Пловдив осигурява 6% от националната промишлена продукция, 8% от приходите от търговия и услуги и 8% от износа на страната.
Коефициентът на икономическа активност е 55.4% при 46.8% средно за страната.
Принципно важен е и един “обособен баланс” на град Пловдив, който показва състоянието и съотношението на основните сектори на икономиката, представени в градското стопанство.


Индустрия

Изградените индустриални зони и производствената инфраструктура, разположени в благоприятните за това географски посоки на града, обуславят индустрията като един от водещите отрасли на икономиката в Пловдив. Предприятията намиращи се на територията на Общината, създават над 68% от БВП на индустрията в региона.
Промишлеността е представена в почти пълната си гама от под-отрасли. Най-висок дял от производството заема хранително-вкусовата промишленост, производството на напитки и тютюневи изделия, следвана от:
• металолеене, метало-обработване и производството на машини и оборудване.
• Металургия
• Производство на химикали, химически продукти, синтетични и изкуствени влакна.
• Производство на целулоза, хартия, хартиени и полиграфически издателски изделия.
В икономиката оперират близо 21000 фирми като микропредприятията / 1 – 10 заети/ имат дял от 91 %, малките / 11 – 50 заети / са с относителен дял 6 %, средните / 51 – 100 заети / - 1 % и 2 % са с над 100 заети лица.

През 2004 година в градското стопанство са били заети 138135 лица като нарастването спрямо 2000 година в заетостта е от 10.3 на сто. В частния сектор дяла на заетите лица през 2004 година е от 66.3 % , а в обществения сектор съответно 33.7 на сто.

В индустриалния сектор инвестиционната активност е доминираща. През 2002 г. размерът на разходите за придобиване на дълготрайни материални активи достигна 566.7 милиона лева, което е близо 62% над равнището за 1999 г. От целия размер на инвестициите 60% са насочени към индустрията, снабдяването с енергия и строителството. През 2002 г. най-много средства като инвестиции са вложени в производството на дървесна маса, хартия, картони, хранителни продукти и текстил и изделия от текстил и облекла. В технологичната структура на инвестициите преобладават разходите за машини и съоръжения- 65.6%, което се налага от наличието на стабилни фирми и заявените от тях намерения за технологично обновяване и увеличаване на производството.

В Пловдив работят едни от най-утвърдените строителни фирми в България. Строителството, като отрасъл заема второ място по брой на заетите в градската икономика. В 509 фирми работят 5586 души. Най-голямата фирма е “Строителство и възстановяване”. В нея работят 851 души. Други по отличаващи се предприятия в отрасъла са “Водстрой”, “Тракия-РМ”, “Строителна механизация”, “Заводски строежи”, “Сиенит”, “Стоянстрой” и др. За частните строителни фирми трябва да се отбележи, че нямат голям постоянен персонал. Пловдивските строители са известни в страната и чужбина, с високото качество на своята работа, прицизност и коректност в изпълнението на своите договори. През последните години строителните ни фирми натрупаха опит в изпълнението на широкомащабни проекти

Динамика и структура на доходите

Съществуващата икономическа база в гр. Пловдив, високия дял от активно население и наличието на квалифицирана работна ръка, позволява формиране на доходи по-високи от редица области в страната. Общият брой на домакинствата по експертна оценка към края на 2004 година се определя на около 122 хиляди. Средният брой на членовете на едно домакинство е от 2.77, който е почти неизменен през последните четири години. Средният брой на членовете на едно домакинство в гр.Пловдив е значително по-висок от средния за страната /2.53 /.
През последните години структурата на доходите на домакинствата се различават от средните за страната поради по-ниското ниво на безработица, по-ниския относителен дял на населението в пенсионна възраст и ограничените възможности за получаване на доходи от домашното стопанство. Градът като административен и стопански център на Пловдивска област предлага възможности за по-висок дял на доходите от работна заплата. Населението на града има по-големи възможности за формиране на доходи извън работната заплата. Това са главно доходи от консултантски услуги, проектни дейности, работа на повече от едно работно място, охранителна дейност, дейност на свободни професии и други.

През последните четири години паричния доход средно на едно домакинство в гр. Пловдив е повишен с 32.2 %, а дохода средно на едно лице е повишен с 33.2 %. Повишението на доходите на домакинствата най-значимо е формирано от увеличаването на дохода от работна заплата. Този източник нараства спрямо 2000 година с 42.8 %. Факторите за увеличаване влиянието на този източник са от една страна намаляване на безработицата и включването на безработни в трудова дейност, а от друга растеж на заплащането на труда по действуващите системи за формиране на работната заплата.

Структурата на домакинските доходи още веднъж показва, че източника работна заплата има най-голямо влияние в тяхното увеличаване, следвана от формирането на доходи извън работната заплата и други фактори, които най-вероятно са свързани с ползуването на потребителски кредити от банки.

 

Разходите на домакинствата през периода 2000 – 2004 година са увеличени с близо 29 % . В по-голяма степен са нараснали потребителските разходи /32.8 % / и още по-чувствително разходите за жилища, вода, ел.енергия и горива – 45.3 %, здравеопазване близо 72 %, образование – 43 % и храна – 32.8 %.

Данните потвърждават преструктурирането на разходите на домакинствата, които са настъпили за сметка на потребителските разходи. За периода 2000 – 2004 година тяхното относително тегло се увеличава с 2.7 пункта и то е следствие на по-високите разходи за: вода, ел. енергия и горива, транспорт, съобщения, здравеопазване и образование.

Производство и разпределение на топлинна и електроенергия

Този отрасъл е с голяма социална и икономическа важност
В осемте предприятия от отрасъла са заети 1602 души. По-важните предприятия в отрасъла са: ”Електроразпределение - Пловдив” ЕАД” и “Топлофикация” с нейните поделения за производство и пренос на топлинна енергия.

Транспорт

През града минават два от трансевропейските коридори - №4 и №8, които осигуряват транспортния поток от Западна и Централна Европа към Близкия изток и Азия, както и връзката между Адриатическото крайбрежие и Черно море. В посока север-юг през града преминава най-краткият транспортен коридор, свързващ Северна и Централна Европа през река Дунав с Гърция и Средиземно море.
Около 3% от нетните приходи от продажбите в икономиката на общината са от транспорт.
Действащите фирми с тази дейност в града са 731 с 6533 наети (без заетите в железопътния транспорт, данните за които не са поради публично достъпни според разпоредбите на Закона за класифицираната информация). Фирмите представляват железопътния, шосейния и въздушен транспорт.
Вътрешноградският транспорт разполага с 40 градски автобусни и тролейбусни линии. 16 автобусни и 5 тролейбусни линии се обслужват от общинска фирма “Градски транспорт” ЕООД. Седем частни фирми обслужват останалите 18 автобусни линии.
Междуградския транспорт се обслужва от 4 частни фирми – “Хебрус бус”, “Родопи авто”, “Менделеев – Горанова” и “Пловдив експрес 2000”.
Пловдивският регион разполага с най-гъстата жп мрежа в страната. Градът се обслужва от 3 жп гари и специализирана гара за обработка на товари.

В Пловдив има международно летище за пътнически и товарни полети.

 

Туризъм

През последните 5 години хотелите в града са се увеличили 277% а легловата база с 66.4%. Пребиваването на гости с нощувка в хотелите се и увеличило с близо 60%.

За последните 4 години нощувките на чуждестранните туристи в града бележат ръст от 55%.

Международна търговия.

В Пловдив е най-големият в Югоизточна Европа Международен панаир. Панаирът е изложбен комплекс, разположен на площ от 360 000 кв. м. . Общата изложбена площ е 95 000 кв. м., от от които 60 000 кв. м. закрита площ, разпределена в 24 многофункционални експозиционни палати. Международният конгресен център в Панаира има осем зали с капацитет от 20 до 550 места и общ брой 2200 места. През 2004 г. са проведени 40 панаирни и изложбени прояви с участието на 7378 изложители от 63 страни, които за заели около 241 849 м2 изложбена площ. Броят на посетителите е над 600 000. Чуждестранното участие представлява 46 % от общия брой фирми и е заемало 25 % от изложбените площи. През 2004 г. най-голямо е участието на фирми от Германия (731 фирми), Италия (634 изложители), САЩ (202 фирми), Чешка Република (178 фирми), Турция (175 фирми), Франция (157 фирми). Фирмите- изложителки от България са 3 969.
Пловдивски панаир представлява Република България в Международното бюро по изложенията – BIE. Той организира единствените търговски изложения в България, които до този момент са получили най-авторитетното международни признание – членство в UFI /Съюз на международните панаири/.

В Пловдив има добре изградена мрежа от финансово посреднически институции. Тук са представени всички големи български банки, чуждестранни банки, застрахователни дружества, финансово кредитни институции, обменни бюра. Според регистъра БУЛСТАТ в края на 2003 г. в Пловдив има регистрирани 203 субекта с дейност “Финансово посредничество”.
Една от основните за града пазарни институции е Пловдивска стокова борса. Тя води своето начало още от 1991 г. като през месец май 1998 година получи лиценз № 1 за осъществяване на своята дейност. Борсата е важно средище за сключване на сделки със структуроопределящи стоки между търговци от цялата страна.

Експорт

Благодарение на устойчевите фирми намиращи се на територията на Пловдив, градът играе важна роля в експорта на страната. Град Пловдив осигурява 8% от износа за страната. Според последните статистически данни реализираният износ е 5% годишно повишен ръст за 2003 г., в стойностно изражение спрямо износа за 2002 г. Най-висок дял от експортите заема Металургията следвана от:
• Производството на химикали, химически продукти, синтетични и изкуствени влакна.
• Металолеене, метелообработване, производство на машини и обурудване.
• Производство на целулоза, хартия, хартиени и полиграфически изделия
• Производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия.
• Производство на каучукови и пластмасови изделия.

Услуги

Освен добре развитата индустрия, Пловдив разчита и на услугите, които формират 52% от общите приходи на Община Пловдив. Процентното съотношение между вторичния и третичния сектор на икономиката на Пловдив, нарежда града сред икономически устойчивите световни градове. Услугите в град Пловдив са представени във всичките отрасли. Най-висок дял в приходите от продажби има търговията на продукти от първа необходимост за домакинствата, следвана от:
• Транспорт, складиране и съобщения
• Операции с недвижими имоти и бизнесуслуги
• Финансово посредничество
• Хотели и ресторанти

Финансово- кредитни институции

На територията на град Пловдив са съсредоточени множество финансово-кредитни и посреднически институции. Тук са представени всички големи български банки, чуждестранни банки, застрахователни дружества, финансово-кредитни институции, обменни бюра. Според последни данни в края на 2003 г., в Пловдив има регистрирани 203 субекта с дейност “финансово посредничество”.

Инвестиционна активност

Инвестиционният климат в община Пловдив е добър и с добра перспектива за бъдещето.
Положителната динамика в стойността на инвестициите представлява реалният израз на доверието, което икономическите субекти имат в бъдещето на местната икономика. Наблюдаваните данни демонстрират способността за създаване на местни икономически ресурси и акумулиране на капитал. Два са икономическите показатели, които са израз на инвестиционната активност на предприятията – Разходи за Дълготрайни материални активи (ДМА) и Придобити ДМА.

В община Пловдив се извършват между 75-80 % от всички инвестиции в Област Пловдив. Повишеният обем инвестиции, особено в последните години, показват сериозен темп на преструктуриране и повишаване на производителността на определени сектори.
През последните години има и положителна тенденция в ръста на чуждестранните инвестиции. По принцип външните инвестиции са индикатор за сравнителните и конкурентни предимства на една регионална икономика. Общият кумулативен ефект от състоянието на регионалната бизнес среда, социално-икономическите условия, базисната инфраструктура и качество на човешките ресурси определят степента на инвестиционна привлекателност на една територия.
През последните 5 години Пловдив е привлякал 368 488 280 щатски долара.
За периода 2002 – 2003 г. обемът на чуждестранните инвестиции се е увеличил близо 3 пъти.

Увеличават се инвестициите в производството на продукти от неметални минерални суровини, в хранително-вкусовата промишленост и тютюневите изделия, в преработващата промишленост, както и в развитието на туризма.
През последните години най-големи чуждестранни инвеститори са тези от Италия, Кипър, Швейцария, Гърция, Холандия, Белгия, Великобритания, Унгария.
Независимо от увеличението, ръстът на инвестициите в града е недостатъчен, за да доведе до значително структурно преустройство на неговата икономика.
Пловдив има изградени производствени площи. Градът разполага с ресурси за едно по-интензивно развитие, с изградени индустриални зони и квалифицирани работници. Това прави общината привлекателна за инвестиции.

Инструменти привличащи международни инвестиции

Освен положителния бизнес климат, добре изградената транспортна мрежа и високо-образованото население, Пловдив разчита на следните инструменти с които привлича чуждестранни инвестиции.

Със своите уникални природни и икономически дадености град Пловдив е утвърдено средище на търговски и делови бизнес контакти. Най- голямото търговско средище с международно значение е Пловдивския панаир. Панаирното градче в Пловдив е най-голямото в Югоизточна Европа. Международен панаир – Пловдив е изложбеният център на България. Чрез него българските производители излизат на международния пазар, а дейността му е индикатор за икономиката на страната. Той представя на своите клиенти най-модерни условия за делова работа и разполага с база, която го нарежда сред водещите европейски панаири. Панаирното градче в Пловдив е модерен изложбен комплекс, разположен на 360 000 кв. м. площ . Общата изложбена площ е 95 000 кв. м. Пловдивският панаир разполага с 24 многофункционални експозиционни палати, предоставящи възможност да се показват всякакви експонати.Положителните тенденции в икономическото развитие на страната, благоприятния инвестиционен климат и бързите темпове, с които се присъединява към европейското икономическо и политическо пространство, дадоха нов импулс за развитие на изложбените ни прояви. Количествените показатели ясно отразяват това. През 2004 г. са проведени 40 панаирни и изложбени прояви с участието на 7378 изложители от 63 страни. До този момент броят на посетителите e 600 000. Чуждестранното участие представлява 46 % от общия брой фирми и 25 % от изложбените площи.

Една от важните структури фасилитиращи международния бизнес е свободната безмитна зона - Пловдив която е една от институциите даващи облика на града. Тя е създадена през 1987 г. и предоставя условия за монтаж, демонтаж или производство както на чужди, така и на смесени фирми, дистрибуция и ре-експорт, съхранение, складиране и обработка на стоки.

Също така в Пловдив е изграден и функционира митнически терминал, специализиран основно за обработка на тежко-товарни камиони и железопътни вагони.

През 1990 година в града е възстановена и дейността на Пловдивската търговско-промишлена камара, основана през 1895 година. През последните години тя активизира международната си дейност, създавайки контакти с подобни камари от Великобритания, САЩ, Гърция, Турция, Израел, Франция, Германия и Италия. В града функционират и Стопанска камара, Транспортна камара, Стокова борса и др.

Основни международни инвеститори в град Пловдив и региона

• МЕТРО
• БИЛА
• КАУФЛАНД
• СОКОТАБ
• ОМВ
• ШЕЛ
• ЛИБХЕР
• ЕНЕЛ
• БУЛСАФИЛ
• МИТЦУЛ и др.

Възможности за международни инвестиции в Община Пловдив

1. Изграждане на зона за бърз икономически растеж на специално отреден терен на югоизток от гр. Пловдив. Предвижданата инвестиция е в процес на изготвяне на проекта към нея и уточняване на необходимите средства за нейното изпълнение.
• Месторазпложение: Зоната за бърз икономически растеж /ЗБИР/ ще бъде изградена на специално отреден терен на югоизток от град Пловдив и ще даде възможност за инвестиции от страна на чужди и наши инвеститори. По виждане на специалисти най-добре отговарящ на изискванията е районът между Пловдив и Асеновград, източно от Асеновградско шосе и западно от Летището. Общата площ е около 20 000 дка и граничи на изток с Ж П линия и летище Крумово, на север с Ж П линията за Истанбул и със землището на село Ягодово, на запад - пътя Пловдив – Асеновград.
• Икономическа полза:
• Разположена в централната част на Южна България
• Пресича се паралелно от основни европейски пътни и железопътни трасета: европейския магистрален път Е-80 и железопътното направление СЕ-70, свързващи Европа с Близкия Изток и Азия и явяващи се част от трансконтиненталния транспортен коридор Лондон-Калкута
• Ключовото положение в географския център на България осигурява много добри транспортни връзки (по шосе и железопътни) с всички краища на страната. Относително близо до пристанище Бургас на Черно море (280 км.) и до пристанищата в Истанбул ( 380 км.) и Солун (250 км.), София (150 км).
• Летище Крумово, граничещо от изток със ЗБИР е най-голямото Карго – летище в тази част на полуострова и е в непосредствена близост до Пловдив. На 8 и 15 км. от него се намират две резервни военни летища – Чешнегирово и Граф Игнатиево, с писти позволяващи кацането и на най-тежките транспортни самолети.
• Площ - 13 585 км2
• Най-населената област в България - 1 206 400 жители
• С най-много високо квалифицирани кадри - над 9% от населението на областта
• Много висок хидроенергиен потенциал
• Един от основните туристически райони в България
• Втори по големина университетски център в страната - 6 висши учебни заведения
• Силно развита многоотраслова индустрия.
• Традиционен селскостопански център - отлични условия за развитие на земеделие и животновъдство
• Отворена като цяло към националната територия, Балканите, Европа и Азия
• Разполага с всички разнообразни и качествени ресурси и предпоставки за развитие на висококонкурентни производства
• Осигурена е с условия и потенциал за развитие на научно-изследователска и иновационна дейност
• Притежава добра съобщителна, енергийна, водностопанска осигуреност и инфраструктура
• Газопроводът за Асеновград преминава от западната страна на зоната.
• Културен център с много добро реноме и традиции изключително богати и разнообразни археологически находки и историческо наследство.
• Разработени са инвестиционни проекти в областта на транспорта, екологията, водо- и електроснабдяването, социалните дейности и здравеопазването, културно-историческото наследство на обща стойност над 150 млн. евро.
• Наличие на голям и свободен жилищен фонд в близост до зоната-ЖК Тракия и ЖК Запад Асеновград.
• В прилежащия район на ЗБИР се намира най-голямата пречиствателна станция за отпадни води в областта


2. Развитата научно-изследователска база произлизаща от висшите учебни заведения на град Пловдив е много добра предпоставка за инвестирането в Иновационно-технологичен парк. Целта на този парк е да повиши капацитета на бизнеса, университетите и научните институти като ги обвърже в една структура, която ще привлече многобройни местни и чуждестранни инвеститори.


3. С цел насърчаване на предприемачеството и стимулирането на малкия и среден бизнес Община Пловдив планира да разработи бизнес инкубатори. Това ще доведе до разкриването на повече и по-добри работни места.


4. Вследствие на плануваната визия за летище Пловдив, предстои разширение и модернизация, като това ще доведе до превръщането му в летище с Европейско и международно значение. Създадения климат на партньорство между местната власт, частния сектор и структурите на гражданското общество подсигуряват бъдещия ръст на икономиката на града, както и повишаването на качеството на живот на неговите граждани.

За директен контакт:

Международен отдел и Европейска интеграция

Община Пловдив
пл. "Стефан Стамболов" № 1
4000 Пловдив
г-н Гочо Гочев
тел.: +359 32 656 433; 656 434; 656 427
факс: +359 32 656 439
E-Mail: euro@plovdiv.bg
Internet: www.plovdiv.bg

Асоциация НЕСТ®